sobota, 9 listopada 2013

BEZGLUTENOWE WARSZTATY


„Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz” 
Jan Kochanowski

Z powyższych czterech wersów fraszki można wysunąć ważny wniosek, że żaden człowiek w pełni zdrowy nie docenia tego, co ma. Dopiero gdy zachoruje potrafi dostrzec, że stracił coś bardzo ważnego. Wówczas zaczyna cenić zdrowie. Podobnie jak dla Jana Kochanowskiego zdrowie jest dla mnie drogim klejnotem.

Należy wiedzieć jak świadomie dbać o zdrowie. Najlepszym na to sposobem jest edukacja żywieniowa oraz praktyka (np. warsztaty, które poprzez wspólne gotowanie dają możliwość wymiany doświadczeń, a także wspaniale integrują).

Poniżej przedstawiam zdjęcia z bezglutenowych warsztatów organizowanych przez Stowarzyszenie.

"Jeden obraz wart więcej niż tysiąc słów"Jaja przepiórcze charakteryzują się znakomitym smakiem oraz dużym udziałem żółtka w stosunku do całego jaja. Są zdrowsze niż jaja kurze ze względu na większą zawartość składników odżywczych. Skład chemiczny przepiórczych jaj jest bogatszy niż w przypadku "kurzych koleżanek".  Zawierają łatwo przyswajalne i pełnowartościowe białka względem kurzych jaj oraz charakteryzują się większą zawartością aminokwasów (treoniny, metioniny) oraz mikroelementów, np. wapnia, miedzi, cynku, żelaza, witaminy B1, B2, B12 oraz karotenu. Dodatkowo charakteryzują się większą zawartością dobrze przyswajalnego fosforu. Jeżeli chodzi o kaloryczność to jaja przepiórcze zawierają mniej tłuszczu oraz cholesterolu (prawie w ogóle dlatego mogą być spożywane przez osoby, które cierpią na choroby serca). Dla porównania przepiórcze jajo dostarcza naszemu organizmowi ok. 160 kcal natomiast kurze ok. 185 kcal.

Jaja przepiórcze są wolne od alergenów, więc nie uczulają. Białko zawarte w kurzych jajach charakteryzuje się silnym działaniem uczulającym, szczególnie u małych dzieci.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz