niedziela, 5 lipca 2015

BERLIN CZĘŚĆ 1, PRAKTYCZNE PORADY


Bilet z Polski na pociąg można kupić już w cenie 58 euro w dwie strony (232zł). Czas dojazdu 5 godzin. Wsiadasz  w Warszawie i za 5 godzin jesteś już w Niemczech niesamowite uczucie, polecam.
Co robić w Berlinie ? Każdy znajdzie coś dla siebie. Masz mnóstwo możliwości ja napiszę Ci o moich wyborach. A na początek wprowadzenie jak się przygotować:


PRZYGOTOWANIA:

Na początku był plan...
1. W związku z tym, że jestem na diecie bezglutenowej, szukałam noclegu z kuchnią aby w ostateczności przygotować sobie coś na ciepło. Ja wybieram miejsca do noclegu zawsze w centrum, są droższe ale ogromnym plusem jest to, że jest wszędzie blisko.
2. Wcześniej wydrukowałam sobie listę restauracji i bezglutenowych miejsc, które są blisko mojego noclegu.
3. Kolejna lista to lista miejsc, które chcę zobaczyć.
3. Produkty i przekąski na drogę, obowiązkowo:  chleby, bezglutenowe konserwy Profi, pasztety, precelki, ciastka, batony, zupki do przygotowania na ciepło. Zawsze kanapki na drogę i zawsze śniadanie przed wyjazdem. Doskonałym pomysłem jest przygotowanie Tortilli z kurczakiem i warzywami owiniętej w folię . Możesz zawinąć sobie w folię aluminiową spożywczą.
4. Koniecznie przynajmniej na jeden dzień wypożycz rowery 12 euro za dzień. Na rowerze przy ładnej pogodzie jesteś w stanie zobaczyć o wiele więcej niż na własnych nogach. Za rower zostawia się kaucję 50 Euro, którą później zwracają. Cena jest w każdej wypożyczalni taka sama. Przed ostatecznym wyborem, sprawdź czy rower wizualnie Ci się podoba i czy jest wygodny bo przecież masz na nim spędzić cały dzień.

Mój nocleg znajdował się prawie pod samą wieżą telewizyjną dlatego od tego miejsca też rozpoczęło się zwiedzanie.Wieża Telewizyjna (Fernsehturm) na Alexanderplatz.
Hammarskjoeldplatz 1
14055 Berlin (Charlottenburg) 
Ten stalowy gigant zbudowany został w 1924 r. na bazie konstrukcji Wieży Eiffela.Wieża liczy 150 m wysokości. Na 126 metrze znajduje się taras widokowy, a na 55 restauracja.


Berliner Dom - Katedra Berlińska

Adres:
Am Lustgarten 1
10178 Berlin (Mitte)
W 1944 roku w wyniku działań wojennych kościół został uszkodzony. Jego odbudowę rozpoczęto dopiero w 1975 roku. Świątynia ma 1500 miejsc i jest jedną z największych w Berlinie. To właśnie tutaj odbywają się najczęściej ekumeniczne nabożeństwa z okazji różnych świąt państwowych lub innych ważnych dla Niemców wydarzeń.
Wstęp do kościoła jest płatny (7 euro / 4 euro zniżkowy).Stare Muzeum (Altes Museum)
Stare Muzeum – berlińskie muzeum, wybudowane w latach 1825–1828 przez Karla Friedricha Schinkela w stylu klasycystycznym, położone na tzw. Wyspie Muzeów.
Adres: Am Lustgarten, 10178 Berlin, Niemcy.


Wyspa Muzeów w Berlinie (niem. Museumsinsel) – północna część Spreeinsel – wyspy leżącej na rzece Sprewie w centrum Berlina – gdzie znajduje się jeden z najważniejszych kompleksów muzealnych świata, obejmujący: Muzeum im. Bodego (niem. Bodemuseum), Muzeum Pergamońskie (niem. Pergamonmuseum), Nowe Muzeum (niem. Neues Museum), Starą Galerię Narodową (niem. Alte Nationalgalerie) oraz Stare Muzeum (niem. Altes Museum). W zbiorach Wyspy Muzeów znajdują się głównie eksponaty archeologiczne oraz dzieła sztuki z XIX w.

W 1999 r. Wyspa Muzeów, jako unikatowy zespół architektoniczny i kulturalny, została wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Brama miejska Berlina dzieliła miasto na część zachodnią i wschodnią. Po upadku muru stała się symbolem jedności Niemiec. Dziś tę budowlę z piaskowca zalicza się do najpiękniejszych przykładów niemieckiego klasycyzmu.

 Siegessäule
Siegessäule – pruska kolumna zwycięstwa znajduje się w parku Tiergarten na Großer Stern.
Zaprojektowana została przez Heinricha Stracka w celu upamiętnienia zwycięstwa Prus nad Danią (zagarnięcie Szlezwiku-Holsztyna) w 1864 r. Kolumnę odsłonięto 2 października 1873 upamiętniając także zwycięstwa w wojnie z Austrią i z Francją.
Na szczycie kolumny znajduje się figura Nike (Wiktorii) zrobiona z brązu. Posąg ma wysokość 8,3 metrów i waży 35 ton i został zaprojektowany przez Friedricha Drake. Cała kolumna (wraz ze statuą) ma 66,89 m. wysokości. Wewnątrz kolumny znajdują się schody (285 stopni) prowadzące na położoną na wysokości 50,66 m platformę widokową.Jednym z powodów przyjazdu do Berlina był koncert 2 Cellos.
2 Cellos to niesamowity, wiolonczelowy duet dwóch chorwackich studentów, który tworzą Luca Sulic i Stjepan Hauser. Międzynarodwą sławę przyniósł im dosłownie w kilka dni własnoręcznie nakręcony videoclip z wykonaniem piosenki "Smooth Criminal" M. Jacksona. Utwór muzyki pop w brawurowej aranżacji na 2 wiolonczele miał w internecie ponad milion wejść, a sam Elton John zaprosił muzyków na swoje tournee tego lata. Obydwaj wiolonczeliści ukończyli prestiżową Akademię Królewską w Londynie, każdy z nich rozpoczął już karierę koncertową w najlepszych salach, są również laureatami licznych konkursów wiolonczelowych. Na pierwszej płycie usłyszymy słynne rockowe przeboje w transkrypcji na 2 wiolonczele m.in. "Smooth Criminal" M. Jacksona, "Where The Streets Hane Name" U2, "Fragile" Stinga., "Welcome To The Jungle" Guns N'Roses.


Berlin ma znakomicie zaprojektowaną sieć transportu publicznego, więc dla wygodniejszego zwiedzania miasta, warto z niej skorzystać. Do celu można dojechać metrem (U-Bahn), kolejką (S-Bahn), autobusami (A) i tramwajami (T). Niezależnie, którym z tych środków się podróżuje obowiązują te same bilety. (informacje są ze strony: berlin-vel.pl)
Bilety:
Najczęściej kupowanymi biletami (strefy AB) są:
Bilety zwykłe
- Bilet jednoprzejazowy (Einzelticket) - €2,60
(maks. 2 godz. jazdy od-do)
- Bilet na krótką trasę (Kurzfahrstrecke) - € 1,50
(maks. 3 przystanki U-bahn/S-bahn lub 6 przystanków autobusem/tramwajem)
- Bilet całodniowy (Tageskarte) - € 6,70
- Bilet 7-dniowy (7-Tage-Karte) - € 28,80
- Bilet grupowy całodniowy, do 5 osób (Kleingruppenkarte) - € 16,20
- Bilet czteroprzejazdowy (4-Fahrten-Karte) - € 8,80

CityTourCard (karty turystyczne ze zniżkami na różne atrakcje)
STREFY AB:
- 48 godzin - € 16,90
- 72 godziny - € 22,90
- 5 dni - € 29,90
STREFY ABC:
- 48 godzin - € 18,90
- 72 godziny - € 24,90
- 5 dni - € 34,90

WelcomeCard (karty turystyczne ze zniżkami na różne atrakcje i rabatami w wybranych sklepach i restauracjach)
STREFY AB:
- 48 godzin - € 18,50
- 72 godziny - € 24,50
- 5 dni - € 34,00
STREFY ABC:
- 48 godzin - € 20,50
- 72 godziny - € 26,50
- 5 dni - € 36,50

Automaty sprzedające bilety (umieszczone najczęściej na stacjach metra) posługują się wieloma językami, w tym także językiem polskim!
Na stacjach U-Bahn i S-Bahn nie ma żadnych bramek, więc trzeba pamiętać o skasowaniu biletu w znajdujących się na stacjach kasownikach, przed wejściem do pociągu. Wsiadając do autobusu lub tramwaju, bilety kasujemy podobnie jak w Polsce.

Ważne numery alarmowe:
Straż pożarna / Pogotowie - 112
Policja - 110
Numer zaufania dla kobiet - 615 42 43
Pogotowie Czerwonego Krzyża - 85 00 55
Opieka medyczna - 31 00 31
Pogotowie dentystyczne - 89 00 43 33
Numer alarmowy w przypadku zatruć - 192 40
Informacja o aptekach -11 880
Numer 112 jest ogólnym telefonem alarmowym. Na peronach stacji U-Bahn i S-Bahn istnieją ponadto przyciski alarmowe, łączące z operatorem, który wezwie odpowiednie służby.

Biura rzeczy znalezionych:
Zentrales Fundbüro
Platz der Luftbrücke 6, 12101 Berlin (Tempelhof)
tel. (+49 30) 699-5
U-Bahn: U6 Platz der Luftbrücke
BVG Fundbüro
Potsdamer Straße 180/182,
10783 Berlin (Schöneberg)
tel. (+49 30) 256 230 40
U-Bahn: U1 Kleistpark

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz