środa, 6 stycznia 2016

Bezglutenowe Święta, wskazówki.1. Jeśli jesteś od niedawna na diecie bezglutenowej i to są Twoje pierwsze bezglutenowe Święta Bożego Narodzenia, pamiętaj, że możesz zakupić już gotowe świąteczne wypieki.

2. Gdy jednak zdecydujesz się na samodzielne przygotowanie Świątecznych ciast, zacznij od sprawdzonych przepisów. Zawsze dokładnie czytaj przepis i nie dodawaj składników na oko. Do przepisów używaj koncentratów mąk, które doskonale nadają się do każdego wypieku. Pieczenie z koncentratu mąki  jest o wiele łatwiejsze, niż  komponowanie własnych mieszanek.
3. Przed zakupem, zawsze czytaj etykiety. Nawyk czytania etykiet sprawi, że Twoje wybory produktów w sklepie będą bardziej świadome.


4. Święta u Ciebie. Zapraszasz całą rodzinę, a tylko Ty jesteś na diecie bezglutenowej. Co możesz zrobić?

Podstawą jest planowanie. Spisz na kartce wszystko czego będziesz potrzebować do zorganizowania Świąt. Poproś aby każdy z gości przygotował potrawę , którą masz na liście.  Przygotowanie bezglutenowych potraw zostaw dla siebie. Dodatkowo jeśli, ktoś z gości jest na diecie bezglutenowej, oznacz i poinformuj, które potrawy są bezpieczne. Gdy z jakiegoś powodu nie ma możliwości aby każdy przygotował potrawę na Święta, zaproś kilka osób do wspólnego gotowania.


5. Święta poza domem. Jeśli Ty jesteś gościem.

Poinformuj gospodarzy, że jesteś na diecie bezglutenowej.  Wytłumacz na czym polega dieta bezglutenowa i z czym wiąże się spożycie dla ciebie nawet śladowych ilości glutenu. Zapytaj czy możesz przygotować kilka dań, które będą dla ciebie bezpieczne. Jeśli osoba u której będziesz gościem będzie chciała podjąć się przygotowywania dla ciebie bezglutenowych dań zaproponuj pomoc.


                                                                                                      mgr inż. Nauk o Żywności

                                                                                                      www.sklepbezglutenowy.com.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz