środa, 20 stycznia 2016

Jak przechowywać żywność w lodówce ?


Aby zachować jakość i smak przechowywanej żywności w lodówce warto zapoznać się z naszymi radami:


1. NAJWYŻSZE PÓŁKI (około 8 stopni°C) to doskonałe miejsce do przechowywania produktów o długich terminach przydatności do spożycia tj. przetwory w słoikach, dżemy, produkty w zamkniętych opakowaniach, ciasta, bezglutenowe pieczywo.

2. ŚRODKOWE PÓŁKI (około 4 do 7°C) przechowujemy tu produkty o krótkiej trwałości tj. nabiał: biały ser, śmietana, potrawy do odgrzania.

3. NAJNIŻSZA PÓŁKA (około 2°C) znajdująca się ponad szufladami komory. W większości lodówek w tym miejscu jest najchłodniej. Tutaj najlepiej przechowywać produkty, które psują się najszybciej tj. wędliny, mięso, ryby, pokrojone owoce, otwarte produkty, potrawy mięsne przygotowane do spożycia.

4. SZUFLADY O KOMORY (około  10°C) w tych szufladach powinno się przechowywać warzywa i owoce. Warzywa i owoce powinny być umyte dopiero przed spożyciem. Umyte i zostawione w lodówce szybciej się psują. 

5. DRZWI LODÓWKI (około 10°C nawet do 15°C) to najcieplejsze miejsce, przeznaczone na produkty, które wymagają lekkiego chłodzenia tj. słoiki z musztardą i majonezem, butelki z sosami, soki w kartonach, jajka, masło.
W lodówce nie należy przechowywać:
  • - miodu, ponieważ ulega krystalizacji (ze stanu ciekłego przechodzi w stan stały). Miód najlepiej trzymać w zaciemnionym miejscu np. w szafce;
  • - pomidorów, ogórków, papryki, ziemniaków, marchwi i cebuli, przechowywane w warunkach chłodniczych szybciej się psują;
  • - owoców tj. mango, banan, ananas oraz cytrusów i awokado nie powinny być przechowywane w lodówce ponieważ w zimnie tracą smak i aromat. Lubią miejsca suche i ciepłe;
  • -konserw i olejów, produkty konserwowane, zamknięte w puszkach, nie muszą stać w chłodzie.
Wyjątkiem jest olej lniany, powinien stać w lodówce.
Pamiętaj również o tym, że do lodówki nie należy wstawiać ciepłych dań. Wszystkie warzywa należy wyjąć z foliowych torebek, aby nie fermentowały. Stosuj się do naszych wskazówek i nie pozwól aby żywność trafiała przypadkowo na półki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz